  • ATMEGA88V-10PI
ATMEGA88V-10PI
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA88V-10PI
HK JDW NO:
536-ATMEGA88V-10PI
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ATMEGA88V-10PI
Description:
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA88 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 13252
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA88V-10PI
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    28-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    ATMEGA88
  • Number of I/O
    23
  • Speed
    10MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V