  • ATSAMV71Q20B-AABT
ATSAMV71Q20B-AABT
advertisement
Manufacturer No:
ATSAMV71Q20B-AABT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATSAMV71Q20B-AABT
Package:
144-LQFP
Datasheet:
ATSAMV71Q20B-AABT
Description:
Quantity:
In Stock : 29860
Step5Bar-code shipping tag
ATSAMV71Q20B-AABT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, SAM V71
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ATSAMV71Q
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    114
  • Speed
    300MHz
  • RAM Size
    384K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M7
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    150MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SPI, SSC, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 24x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    20mm