  • ATTINY13-20PI
ATTINY13-20PI
advertisement
Manufacturer No:
ATTINY13-20PI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATTINY13-20PI
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ATTINY13-20PI
Description:
1KB 512 x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY13 8 Pin 20MHz 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 8082
Step5Bar-code shipping tag
ATTINY13-20PI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    AVR® ATtiny
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    ATTINY13
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    1kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    6
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    64 x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1KB 512 x 16
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Access Time
    20 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Core Architecture
    AVR
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • Max Frequency
    20MHz