  • ATTINY85V-10PI
ATTINY85V-10PI
advertisement
Manufacturer No:
ATTINY85V-10PI
HK JDW NO:
536-ATTINY85V-10PI
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ATTINY85V-10PI
Description:
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY85 3V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 1391
Step5Bar-code shipping tag
ATTINY85V-10PI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATtiny
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ATTINY85
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
    6
  • Speed
    10MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    USI
  • Bit Size
    A/D 4x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Height Seated (Max)
    5.334mm
  • Length
    9.271mm