  • ATV66SM820A-G
ATV66SM820A-G
advertisement
Manufacturer No:
ATV66SM820A-G
HK JDW NO:
186-ATV66SM820A-G
Package:
DO-218AB
Datasheet:
ATV66SM820A-G
Step5Bar-code shipping tag
ATV66SM820A-G
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22.2V
  • Power - Peak Pulse
    6600W 6.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    204A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    20V
  • Unidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    20V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5200W