  • ATXMEGA16C4-ANR
ATXMEGA16C4-ANR
advertisement
Manufacturer No:
ATXMEGA16C4-ANR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATXMEGA16C4-ANR
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATXMEGA16C4-ANR
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® C4 Series ATXMEGA16 32MHz 3V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 7611
Step5Bar-code shipping tag
ATXMEGA16C4-ANR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AVR® XMEGA® C4
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    IT IS ALSO OPERATES IN 12 MHZ AT 1.6V
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ATXMEGA16
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8/16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    10mm