  • ATXMEGA32A4U-AN
ATXMEGA32A4U-AN
advertisement
Manufacturer No:
ATXMEGA32A4U-AN
HK JDW NO:
536-ATXMEGA32A4U-AN
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATXMEGA32A4U-AN
Description:
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® A4U Series ATXMEGA32 44 Pin 32MHz 3V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 2189
Step5Bar-code shipping tag
ATXMEGA32A4U-AN
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AVR® XMEGA® A4U
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    IT IS ALSO OPERATES IN 12 MHZ AT 1.6 V MINIMUM
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ATXMEGA32
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    10mm