  • ATXMEGA32C4-CU
ATXMEGA32C4-CU
advertisement
Manufacturer No:
ATXMEGA32C4-CU
HK JDW NO:
536-ATXMEGA32C4-CU
Package:
49-VFBGA
Datasheet:
ATXMEGA32C4-CU
Description:
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® C4 Series ATXMEGA32 49 Pin 32MHz 3.3V 49-VFBGA
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
ATXMEGA32C4-CU
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    49-VFBGA
  • Number of Pins
    49
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    AVR® XMEGA® C4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    49
  • Additional Feature
    ITS ALSO OPERATES AT 1.6V AT 12 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    ATXMEGA32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Number of Programmable I/O
    32
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm