  • ATXMEGA64A3U-AUR
ATXMEGA64A3U-AUR
advertisement
Manufacturer No:
ATXMEGA64A3U-AUR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATXMEGA64A3U-AUR
Package:
64-TQFP
Datasheet:
ATXMEGA64A3U-AUR
Description:
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® A3U Series ATXMEGA64 64 Pin 32MHz 3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 2000
Step5Bar-code shipping tag
ATXMEGA64A3U-AUR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    AVR® XMEGA® A3U
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 1.6 V AT 12 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATXMEGA64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8/16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    7
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    14mm