  • AY2471K29Y5SS63L7
AY2471K29Y5SS63L7
advertisement
Manufacturer No:
AY2471K29Y5SS63L7
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-AY2471K29Y5SS63L7
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
AY2471K29Y5SS63L7
Description:
AY2 470pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5S 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
AY2471K29Y5SS63L7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    AY2
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Safety, Automotive
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    440V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    Y5S
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Voltage
    440V
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    7.5mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    5mm