  • AZ1117CH-2.5TRG1
AZ1117CH-2.5TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AZ1117CH-2.5TRG1
HK JDW NO:
233-AZ1117CH-2.5TRG1
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AZ1117CH-2.5TRG1
Description:
Fixed PMIC AZ1117C Series TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 14024
Step5Bar-code shipping tag
AZ1117CH-2.5TRG1
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223
  • Operating Temperature
    -20°C~125°C TJ
  • Series
    AZ1117C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    2.5V
    Positive
  • Number of Channels
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 800mA
  • Max Input Voltage
    15V
  • PSRR
    70dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.262V
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Min Current Limit
    1A