  • B32361A3806J030
B32361A3806J030
advertisement
Manufacturer No:
B32361A3806J030
HK JDW NO:
258-B32361A3806J030
Datasheet:
B32361A3806J030
Purchasing and Inquiry
B32361A3806J030 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 460V.The lead spacing of this electrical device is 1.378 35.00mm.Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 460V.Temperatures of -40°C~70°C allow the device to operate.
B32361A3806J030 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 460V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 460V
B32361A3806J030 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32361A3806J030 applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • RFI for automotive
  • Coupling, decoupling
  • Switch-mode power supplies
  • Filtering
  • Bypassing
  • Test and measuring equipment
  • Filters
  • Battery management system
  • Matching networks
Step5Bar-code shipping tag
B32361A3806J030
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    B32361
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Male
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 330
  • HTS Code
  • Capacitance
    80μF
  • Reference Standard
    IEC1071
  • Voltage - Rated AC
    330V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.378 35.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    460V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    460V
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm
  • Length
    107mm