  • B32529C0103J000
B32529C0103J000
advertisement
Manufacturer No:
B32529C0103J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32529C0103J000
Datasheet:
B32529C0103J000
Purchasing and Inquiry
B32529C0103J000 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 63V.Electrical devices have 0.197 5.00mm lead spacing.To power systems, URac must be set at 40V V.In a temperature range of -55°C~125°C, the device can be operated.
B32529C0103J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V
B32529C0103J000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32529C0103J000 applications of film capacitors.
  • Snubbering
  • IGBT
  • Test and measuring equipment
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Satellite TV
  • Filters
  • TV and monitor sets
  • Audio/video equipment
  • Mobile communications
  • Global positioning systems
Step5Bar-code shipping tag
B32529C0103J000
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    B32529
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.098W 7.30mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    2.5mm