  • B32560J6472K189
B32560J6472K189
advertisement
Manufacturer No:
B32560J6472K189
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32560J6472K189
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32560J6472K189
Description:
SilverCap™ B32560 4700pF Film Capacitor ±10% 2-DIP PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32560J6472K189
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SilverCap™ B32560
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.098W 9.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Size Code
    3510
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    9mm
  • Width
    2.5mm