  • B32563J6225K000
B32563J6225K000
advertisement
Manufacturer No:
B32563J6225K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32563J6225K000
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32563J6225K000
Description:
SilverCap™ B32563 2.2μF Film Capacitor ±10% 2-DIP PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32563J6225K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SilverCap™ B32563
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.945Lx0.496W 24.00mmx12.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    24mm
  • Width
    12.6mm