  • B32620A5104K000
B32620A5104K000
advertisement
Manufacturer No:
B32620A5104K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32620A5104K000
Datasheet:
B32620A5104K000
Description:
B32620 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 90V-AC Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32620A5104K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    B32620
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 90
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    90V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Size Code
    3920
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    90V
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    5mm