  • B32621A0103K289
B32621A0103K289
advertisement
Manufacturer No:
B32621A0103K289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32621A0103K289
Datasheet:
B32621A0103K289
Purchasing and Inquiry
B32621A0103K289 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Systems require a voltage of 500V for their internal rated power (URac).A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.
B32621A0103K289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V
B32621A0103K289 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32621A0103K289 applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Industrial and automotive inverters
  • Matching networks
  • Electronic ballasts
  • Coupling, decoupling
  • VCO's
  • IGBT
  • Snubbering
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
B32621A0103K289
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    B32621
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    5124
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.470 12.00mm
  • Length
    13mm
  • Width
    6mm