  • B32674D8305K000
B32674D8305K000
advertisement
Manufacturer No:
B32674D8305K000
HK JDW NO:
258-B32674D8305K000
Datasheet:
B32674D8305K000
Purchasing and Inquiry
B32674D8305K000 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 1050V.In this device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7.8mOhm.This electrical device has a 1.083 27.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.
B32674D8305K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1050V
7.8mOhm equivalent series resistance (ESR)
B32674D8305K000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32674D8305K000 applications of film capacitors.
  • Battery management system
  • RFI for automotive
  • Switch-mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Industrial and automotive inverters
  • TV and monitor sets
  • Blocking
  • Switch mode power supplies
  • Lighting
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
B32674D8305K000
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated DC
    875V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.8mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1050V
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    22mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    B32674
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.866W 31.50mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±10%