  • B32778G5606J000
B32778G5606J000
advertisement
Manufacturer No:
B32778G5606J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32778G5606J000
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
B32778G5606J000
Description:
B32778 60μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 575V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32778G5606J000
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32778
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    60μF
  • Voltage - Rated DC
    575V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.8mOhm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    575V
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    57.5mm
  • Width
    30mm