  • B32913A5563M
B32913A5563M
advertisement
Manufacturer No:
B32913A5563M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32913A5563M
Datasheet:
B32913A5563M
Description:
B32913 0.056μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1kV-DC 530V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32913A5563M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32913
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.236W 26.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    530V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    26.4922mm
  • Width
    5.9944mm