  • B32924E3825M
B32924E3825M
advertisement
Manufacturer No:
B32924E3825M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32924E3825M
Datasheet:
B32924E3825M
Description:
B32924 8.2μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32924E3825M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32924
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.866W 31.50mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    8.2μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    305V
  • Custom Capabilities
    Other Lead Lengths Available On Request
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    22mm