  • B41605A7308M002
B41605A7308M002
advertisement
Manufacturer No:
B41605A7308M002
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41605A7308M002
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
3mF Capacitor 20% Bulk 5A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41605A7308M002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3mF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.724mA
  • Ripple Current
    5A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    22mm