  • B41689A8337Q001
B41689A8337Q001
advertisement
Manufacturer No:
B41689A8337Q001
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41689A8337Q001
Package:
Axial, Can
Datasheet:
B41689A8337Q001
Description:
B41689 330μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 3.9A 0.630Diax1.181L 16.00mmx30.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41689A8337Q001
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41689
  • Size / Dimension
    0.630Diax1.181L 16.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    636mOhm @ 100Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    3.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    51mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9A @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Length
    29.9974mm