  • B41821A3828M000
B41821A3828M000
advertisement
Manufacturer No:
B41821A3828M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41821A3828M000
Description:
8.2mF Capacitor 20% Bulk 2.31A Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821A3828M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    8.2mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.82mA
  • Ripple Current
    2.31A
  • Tan Delta
    0.38
  • Diameter
    18mm