  • B41821K7688M000
B41821K7688M000
advertisement
Manufacturer No:
B41821K7688M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41821K7688M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% 2.8A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821K7688M000
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6.8mF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    2.38mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Length
    40mm