  • B43456A4158M
B43456A4158M
advertisement
Manufacturer No:
B43456A4158M
HK JDW NO:
3410-B43456A4158M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% Bulk 5.7A 22.1996mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43456A4158M
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    1.5mF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    22.2mm
  • Lead Pitch
    22.1996mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    47mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    3.03254mA
  • Ripple Current
    5.7A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    50mOhm
  • Diameter
    51.6mm
  • Height Seated (Max)
    81.7118mm
  • Length
    80.7mm