  • B43504A5107M007
B43504A5107M007
advertisement
Manufacturer No:
B43504A5107M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43504A5107M007
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43504A5107M007
Description:
B43504 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43504A5107M007
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43504
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.35Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.54646mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    1.6Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    640mA @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm