  • B5020L12B-BSR-CC
B5020L12B-BSR-CC
advertisement
Manufacturer No:
B5020L12B-BSR-CC
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-B5020L12B-BSR-CC
Package:
Datasheet:
B5020L12B-BSR-CC
Description:
FAN BLOWER 51X20MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B5020L12B-BSR-CC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.049lb 22.23g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2015
  • Series
    B5020
  • Size / Dimension
    Square/Rounded - 51mm Lx50mm H
  • Feature
    Conformal Coating, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.120A
  • RPM
    4000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    6.0 CFM (0.168m3/min)
  • Noise
    29.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.200 in H2O (49.8 Pa)