  • B57234S221M51
B57234S221M51
advertisement
Manufacturer No:
B57234S221M51
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57234S221M51
Purchasing and Inquiry
B57234S221M51 Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), you can find NTC thermistors. Temperatures below 170°C allow NTC thermistors to operate reliably. NTC thermistors can operate at -55°C for relability. As long as the fuse element remains intact, the maximum current of the NTC thermistors can be 2A.
B57234S221M51 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
220Ohm Resistance
Current Rating of 2A
20% Tolerance
B57234S221M51 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57234S221M51 NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Battery packs
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation of display contrast
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
B57234S221M51
    Select All
  • Mount
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    220Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    3.2W
  • Current Rating
    2A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Power Dissipation-Max
    3.2W
  • Dissipation Factor
    17 %
  • Diameter
    15mm
  • Width
    7mm