  • B57471V2223J62
B57471V2223J62
advertisement
Manufacturer No:
B57471V2223J62
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57471V2223J62
Package:
0805
Datasheet:
B57471V2223J62
Purchasing and Inquiry
B57471V2223J62 Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Tape & Reel (TR). The package 0805 includes it for convenience. Temperatures below 125°C can be reliably used with NTC thermometers. Optimal reliability requires a minimum temperature of -55°C for NTC thermistors. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly.
B57471V2223J62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
22kOhm Resistance
5% Tolerance
B57471V2223J62 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57471V2223J62 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Heating systems
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature regulation and measurement
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57471V2223J62
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    13.012431mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    22kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    210mW
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Power Dissipation-Max
    210mW
  • Accuracy
    3 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm