  • B57867S503F140
B57867S503F140
advertisement
Manufacturer No:
B57867S503F140
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57867S503F140
Package:
Radial
Datasheet:
B57867S503F140
Purchasing and Inquiry
B57867S503F140 Overview
Those are the thermistors that come in a Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Radial. For NTC thermistors, 155°C is the maximum operating temperature. In order to maintain reliability, NTC thermistors can operate at a temperature below -55°C. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
B57867S503F140 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
50kOhm Resistance
1% Tolerance
B57867S503F140 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57867S503F140 NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation of display contrast
  • Liquid Crystal Display
  • Refrigeration
  • Temperature regulation and measurement
  • Compensation of pressure sensors
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Water heaters
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
Step5Bar-code shipping tag
B57867S503F140
  • Mount
    Through Hole
    2
  • Weight
    59.987591mg
  • Tolerance
    1%
  • Termination
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    60mW
  • Power Dissipation-Max
    60mW
  • Accuracy
    1 %
  • Diameter
    2.41mm
  • Length
    6.5mm