  • B72220S2251K101
B72220S2251K101
advertisement
Manufacturer No:
B72220S2251K101
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B72220S2251K101
Package:
Datasheet:
B72220S2251K101
Description:
VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
B72220S2251K101
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material
    Metal
  • Weight
    4.000004g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    700pF
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    320V
  • Depth
    5.7mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    10mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    320V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Max Surge Current
    1kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Energy
    195 J
  • Varistor Voltage
    390V
  • Clamping Current
    100A
  • Voltage - Clamping
    650V