  • BFC236753473
BFC236753473
advertisement
Manufacturer No:
BFC236753473
HK JDW NO:
886-BFC236753473
Datasheet:
BFC236753473
Description:
MKT367 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236753473
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT367
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    5.0038mm