  • C4BSNBX3680ZA0J
C4BSNBX3680ZA0J
advertisement
Manufacturer No:
C4BSNBX3680ZA0J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C4BSNBX3680ZA0J
Package:
Datasheet:
Description:
680nF Film Capacitor 5% Lug Screw
Step5Bar-code shipping tag
C4BSNBX3680ZA0J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    20mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.3mOhm
  • Voltage
    1kV
  • Height
    40mm
  • Length
    41.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Screw
  • Terminal Shape
    LUG
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 480
  • HTS Code
  • Capacitance
    680nF