  • PME271Y510MR30
PME271Y510MR30
advertisement
Manufacturer No:
PME271Y510MR30
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PME271Y510MR30
Package:
Radial
Datasheet:
PME271Y510MR30
Purchasing and Inquiry
PME271Y510MR30 Overview
There is 12GOhm insulation resistance from the device.Electrical devices with 0.598 15.20mm lead spacing are used in this application.In addition to operating at -40°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
PME271Y510MR30 Features
12GOhm insulation resistance
PME271Y510MR30 Applications
There are a lot of KEMET PME271Y510MR30 applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Coupling, decoupling
  • Lighting
  • RF Modules
  • VCO's
  • Battery management system
  • Electronic ballasts
  • Bypassing
  • Satellite TV
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
PME271Y510MR30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Paper, Metallized
  • Weight
    1.700008g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PME271Y
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.205W 18.50mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Depth
    5.2mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15.2mm
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    0.598 15.20mm
  • Insulation Resistance
    12GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    300V
  • Dissipation Factor
    1.3 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    5.2mm