  • R82EC3100DQ70J
R82EC3100DQ70J
advertisement
Manufacturer No:
R82EC3100DQ70J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R82EC3100DQ70J
Package:
Radial
Datasheet:
R82EC3100DQ70J
Purchasing and Inquiry
R82EC3100DQ70J Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.
R82EC3100DQ70J Features
R82EC3100DQ70J Applications
There are a lot of KEMET R82EC3100DQ70J applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Switch mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Industrial and automotive inverters
  • Electronic ballasts
  • Snubbering
  • Matching networks
  • RFI for automotive
  • Blocking
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
R82EC3100DQ70J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2008
  • Series
    R82
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):63
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    100V
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    80 %
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm