  • BK1005HM241-TV
BK1005HM241-TV
advertisement
Manufacturer No:
BK1005HM241-TV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-BK1005HM241-TV
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
BK1005HM241-TV
Description:
Ind Chip Bead Multi-Layer 240Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0402 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK1005HM241-TV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    300mOhm
  • Impedance @ Frequency
    240Ohm @ 100MHz
  • Height
    500μm
  • Width
    0.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Weight
    652.039032μg
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BK
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    25%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    1
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    240Ohm
  • Max DC Current
    300mA
  • Rated Current
    0.3A