  • BK/GDB-V-80MA
BK/GDB-V-80MA
advertisement
Manufacturer No:
BK/GDB-V-80MA
HK JDW NO:
255-BK/GDB-V-80MA
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
Description:
Cartridge Fuses 250V .08A Axial FA
Step5Bar-code shipping tag
BK/GDB-V-80MA
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Mounting Feature
    INLINE/HOLDER
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    GDB
  • Size / Dimension
    0.218Diax0.831L 5.54mmx21.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    80mA
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    5.54mm
  • Physical Dimension
    5.54mm x 21.1mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Rated Current
    0.08A
  • Melting I2t
    0.0012
  • DC Cold Resistance
    5Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Body Height
    21.1mm