  • BLM18PG181SN1D
BLM18PG181SN1D
advertisement
Manufacturer No:
BLM18PG181SN1D
HK JDW NO:
535-BLM18PG181SN1D
Datasheet:
BLM18PG181SN1D
Description:
FERRITE BEAD 180 OHM 0603 1LN
Step5Bar-code shipping tag
BLM18PG181SN1D
    Select All
  • HTS Code
  • Number of Functions
    Power Line
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Other Filters
  • Shielding
    Unshielded
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Tolerance
    25%
  • Construction
    Chip Bead
  • Test Frequency
    100MHz
  • Core Material
    Ferrite
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    90mOhm
  • Series Resistance
    90mOhm
  • RMS Current (Irms)
    1.5A
  • Impedance @ Frequency
    180Ohm @ 100MHz
  • Max DC Current
    1.5A
  • Number of Lines
    1
  • DC Current
    1.5A
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Material
    Ferrite, Steel
    EMIFIL®, BLM18
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    800μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Current Rating
    1.5A
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    950μm
  • Width
    0.8mm
  • Impedance
    180Ohm
  • Resistance
    90mOhm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm