  • BSC084P03NS3EGATMA1
BSC084P03NS3EGATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC084P03NS3EGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC084P03NS3EGATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Description:
MOSFET P-CH 30V 14.9A TDSON-8
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BSC084P03NS3EGATMA1
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 69W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    16.4 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8.4m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 110μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4240pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    14.9A Ta 78.6A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    57.7nC @ 10V
  • Rise Time
    133.5ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • Fall Time (Typ)
    8.1 ns
  • Turn-Off Delay Time
    33.3 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    14.9A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    25V
  • Max Dual Supply Voltage
    -30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    200A