  • BSC097N06NSATMA1
BSC097N06NSATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC097N06NSATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC097N06NSATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
BSC097N06NSATMA1
Purchasing and Inquiry
BSC097N06NSATMA1 Description
BSC097N06NSATMA1 is an N-channel Power MOSFET transistor from the manufacturer Infineon Technologies with a voltage of 60V. The operating temperature of the BSC097N06NSATMA1 is -55°C~150°C TJ and its maximum power dissipation is 2.5W Ta. BSC097N06NSATMA1 has 8 pins and it is available in Tape & Reel (TR) packaging way.
BSC097N06NSATMA1 Features
  • Optimized for high performance SMPS, e.g. sync. rec.
  • 100% avalanche tested
  • Superior thermal resistance
  • N-channel
  • Qualified according to JEDEC1) for target applications
  • Pb-free lead plating; RoHS compliant
  • Halogen-free according to IEC61249-2-21
BSC097N06NSATMA1 Applications
  • Power Management
  • Consumer Electronics
  • Portable Devices
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
BSC097N06NSATMA1
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 36W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    9.7m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.3V @ 14μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1075pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    46A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    15nC @ 10V
  • Rise Time
    2ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    46A
  • Threshold Voltage
    2.8V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    60V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    12A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0097Ohm