  • BSM75GB170DN2HOSA1
BSM75GB170DN2HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
BSM75GB170DN2HOSA1
HK JDW NO:
376-BSM75GB170DN2HOSA1
Description:
IGBT 1700V 110A 625W MODULE
Step5Bar-code shipping tag
BSM75GB170DN2HOSA1
    Select All
  • Number of Pins
    34
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Published
    1999
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    625W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    625W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.9V
  • Max Collector Current
    110A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    11nF
  • Turn On Time
    550 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.9V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    740 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    11nF @ 25V