  • BT134W-600,135
BT134W-600,135
advertisement
Manufacturer No:
BT134W-600,135
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT134W-600,135
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Description:
TRIAC 600V 1A SC73
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BT134W-600,135
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BT134
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    10A 11A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    15mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    1A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V