  • BT151-500L,127
BT151-500L,127
advertisement
Manufacturer No:
BT151-500L,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT151-500L,127
Package:
TO-220-3
Purchasing and Inquiry
BT151-500L,127 Overview
This device's repetitive peak off-state voltage is 500V, the maximum peak voltage it allows across its off-state.
BT151-500L,127 Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 500V
BT151-500L,127 Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors BT151-500L,127 applications of SCRs thyristors.
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Heat and temperature control
  • Power converters
  • DC motor control and drives
  • Wind mill
  • Welders
  • Battery charges
  • Lighting control
  • Motor starters
Step5Bar-code shipping tag
BT151-500L,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    BT151
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    500V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    120A 132A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    20mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    500V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    7.5A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.75V
  • Current - Off State (Max)
    500μA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    500V