  • BT151S-650L,118
BT151S-650L,118
advertisement
Manufacturer No:
BT151S-650L,118
HK JDW NO:
887-BT151S-650L,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
BT151S-650L,118 Overview
BT151S-650L,118 Features
BT151S-650L,118 Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors BT151S-650L,118 applications of SCRs thyristors.
Step5Bar-code shipping tag
BT151S-650L,118
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Off State
    650V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    120A 132A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    20mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    7.5A
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.75V
  • Current - Off State (Max)
    500μA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C