  • BT155W-1200TQ
BT155W-1200TQ
advertisement
Manufacturer No:
BT155W-1200TQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT155W-1200TQ
Package:
TO-247-3
Purchasing and Inquiry
BT155W-1200TQ Overview
BT155W-1200TQ Features
BT155W-1200TQ Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors BT155W-1200TQ applications of SCRs thyristors.
  • Heat and temperature control
  • Welders
  • Uninterruptable power supplies
  • Lighting control
  • Wind mill
  • Battery charges
  • Motor starters
  • DC motor control and drives
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
BT155W-1200TQ
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    650A 715A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    79A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    50A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.5V
  • Current - Off State (Max)
    3mA