  • BTA140-600G0Q
BTA140-600G0Q
advertisement
Manufacturer No:
BTA140-600G0Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BTA140-600G0Q
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
BTA140-600G0/SIL3P/STANDARD MA
Step5Bar-code shipping tag
BTA140-600G0Q
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    190A 209A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    100mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    25A