  • BTA208S-800B,118
BTA208S-800B,118
advertisement
Manufacturer No:
BTA208S-800B,118
HK JDW NO:
887-BTA208S-800B,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
TRIAC 800V 8A DPAK
Step5Bar-code shipping tag
BTA208S-800B,118
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • Trigger Device Type
    SNUBBERLESS TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    65A 71A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    8A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V