  • BTA208S-800E,118
BTA208S-800E,118
advertisement
Manufacturer No:
BTA208S-800E,118
HK JDW NO:
887-BTA208S-800E,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
WEEN SEMICONDUCTORS - BTA208S-800E,118 - TRIAC, 8A, 800V, TO-252
Step5Bar-code shipping tag
BTA208S-800E,118
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    65A 72A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    10mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    25mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    8A
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    125°C TJ