  • BTA312X-800C/L01,1
BTA312X-800C/L01,1
advertisement
Manufacturer No:
BTA312X-800C/L01,1
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BTA312X-800C/L01,1
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
TRIAC 800V 12A TO220F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTA312X-800C/L01,1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Base Part Number
    BTA312
  • Configuration
    Single
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    95A 105A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A